Egyszerre zajlik útkeresés és dömping, a zöld innovációk, a legjobb zöld átállást segítő gyakorlatok sokaságában, miközben az idővel is versenyt kell futnia a gazdaság szereplőinek. Ebben a terhelt időszakban különösen hangsúlyos, hogy a legjobb megoldások kiemelkedhessenek, a legjobbak pozitív visszacsatolást kapjanak arról, hogy jó úton haladnak. Ezzel a céllal jött létre a Green Awards elismerés, amit 2024-ben már a harmadik éve adtunk át különböző kategóriákban: olyan nagyvállalatot, kkv-t, innovációt, programot vagy éppen személyt díjazva ezáltal, aki a környezeti és társadalmi fenntarthatóság terén kiemelkedő munkát végez. 2024-től kezdve a díj névadó támogatójával, a Green Cloud Platformmal együttműködve továbbfejlesztjük a zöld eredmények elismerését, a 2025-ös évtől kezdve egy még komplexebb, többféle szempontnak megfelelő kategóriarendszert kiépítve. 2025-ben is lesz Green Awards powered by Green Cloud díjazás, így a vállalatoknak, cégeknek már most érdemes meghatározni, hogy milyen program bemutatásával, a zöld működés egy-egy elemének kiemelésével fognak pályázni 2025 tavaszán.
A megkérdezett magyarországi fenntarthatósági vezetők kifejezetten pozitívan tekintenek a jövőbe, a többségük (70%) biztos benne, hogy eléri a kijelölt klímavédelmi céljait és valódi változást ér el a fenntarthatóság területén - derül ki az EY Sustainable Value Study 2024 című tanulmányából. A több mint 500, köztük 50 magyar fenntarthatósági vezető részvételével készült nemzetközi kutatás alapján a klímacélok elérésének a legnagyobb akadálya nem finanszírozási, technológiai vagy szabályozási eredetű, hanem a szervezeten belüli széthúzásból fakad.
A hazai működésű vállalatok fenntarthatósági területeken elért eredményeiből válogattunk az augusztusi, valamint szeptemberi összefoglalónkban. Ezen időszak alatt több vállalat is közzétette a 2023-as évre vonatkozó fenntarthatósági jelentését, és egy rekultivációs projekt eredményeiről is beszámoltak.
"Azt gondoljuk, hogy a fenntarthatóság és azon belül a zöldülés megkerülhetetlen minden vállalat, sőt minden társadalmi szervezet számára. A klímavédelem olyannyira sürgős és aktuális, hogy mindenkinek rá kell lépnie erre az útra. Mi, vagyis a Green Cloud, illetve a Solar Markt is ezen az úton megyünk, a termékünkkel a nagyvállalatoknak segítünk, hogy a villamosenergia-fogyasztásukat zöldíthessék. Szívügyünk a zöldülés, emiatt vagyunk főtámogatói a díjnak. Az immár harmadik éve átadott díjat a megalapítása óta támogatjuk, idéntől már főtámogatóként. A Green Awards egy fejlődésnek a része, egyre több, egyre komolyabb pályázatokat látunk beérkezni, és azt gondoljuk, hogy jövőre ez még tovább fejlődik. A résztvevők jelentkezéséből, a pályázatok komolyságából az látható, hogy sokan szívügyüknek tekintik. A díjjal nemcsak a legelkötelezettebb vállalatoknak, hanem minden vállalatnak üzenünk, méghozzá azt, hogy mérettessék meg magukat, és legyenek valójában zöldek." - mondta el Mécs Imre, a Green Cloud alapítója, társtulajdonosa, a Solar Markt Csoport elnöke.
A cikk megjelenését a Green Cloud támogatta.
"A bankoknak alapvető feladata, hogy a zöld átállást finanszírozzák. Nyilvánvalóan a saját működésük szempontjából fontos az is, hogy a kockázatokat csökkentsék, de alapvető szerepük, hogy megteremtsék a lehetőségét annak, hogy a gazdaság átálljon. Általában igaz, hogy sokkal több pénz áll rendelkezésre, mint ahány projekt, ami jó hír az ügyfeleknek, hiszen kedvező finanszírozást tudnak találni. Fel kell készülnünk arra, hogy bizonyos ügyfeleink működési modellje nem fenntartható hosszú távon, őket támogatni kell abban, hogy átalakítsák a működésüket, hogy hosszú távon is az ügyfeleink maradhassanak. Arra is fel kell készülnünk, hogy nagyon sokaknak - itt elsősorban a lakossági ügyfélkörre gondolok - alkalmazkodniuk kell a megváltozott környezethez. Magyarországon ezt nem kell magyarázni, aki átélte az idei nyári hőhullámot, az pontosan tudja, hogy melyek azok az átalakítások, amiket tennie kell a saját lakásával, házával, életkörülményeivel kapcsolatban. Ezekben szolgáltat az OTP lehetőséget és finanszírozást." - mondta el Pókos Gergely, az OTP Bank Zöld Program Igazgatóságának ügyvezető igazgatója.
A cikk megjelenését az OTP Bank támogatta.
Közel 500-an voltunk ott szeptember 4-én, az ötödik alkalommal megrendezett Sustainable World 2024 konferencián: 65 előadó, két teremben olyan témákban szólalt meg és tartott előadást, mint a zöld átállás kihívásai, a zöld hitelezés és forrásszerzés, az ESG-törvény és az ESG-szempontok - beleértve az 'S' és a 'G' lábakat -, a zöld befektetések, a megújuló energia, a zöld mobilitás és épületek, a fenntartható vállalati gyakorlatok és ezek kommunikációja, valamint a vízbiztonság és a zöld agrárium kihívásai a klímaváltozással összefüggően. A szakmai program mellett bejelentettük az idei Green Awards powered by Green Cloud díjazottait is. Képes beszámoló következik a Portfolio 2024-es első őszi konferenciájáról.
Tavaly globálisan több mint 5 millió elektromos autót adtak el, ami az eddigi legmagasabb szám, de Európát nézve visszaesés történt és Magyarországon sem terjed túl gyorsan a technológia. Merre tartunk? Ki fog az átmenetért fizetni? Mi a jövő technológiája? Többek között ezekről kérdezte a szakértőket a Portfolio Sustainable World 2024 konferencián Békés Márton, a McKinsey & Company, Budapest Associate Partnere.
A munkavállalók mentális egészségének fontosságáról és a vállalatok ezzel kapcsolatos felelősségéről beszélt a Portfolio Sustainable World 2024 konferencián Nagy Gréta, a Dandelion Kft. ügyvezetője. Az előadás során kiemelte a társadalmi tőke jelentőségét és a munkáltatók szerepét a munkavállalók jóllétének biztosításában, majd rámutatott, hogy a társadalmi tőkébe vetett hit ellensúlyozza a pénztőkébe vetett hit meggyengülését. Ez különösen igaz a gazdaságilag nehéz időszakokban, amikor felértékelődik az emberek közötti kapcsolatok jelentősége. Ezt követően a szakértők egy panelbeszélgetés keretében az ESG 'S' és a 'G' pillérérének mérhetőségéről és a vállalatok ezzel kapcsolatos hozzáállásbeli változásairól beszéltek.
Mennyire kell kommunikálnia egy adott cégnek a fenntarthatósági törekvéseit? Mikortól tűnik már hiteltelennek, ha egy cég gyakran vagy sokat kommunikál a saját zöld jellegéről? Az ESG-jelentések mennyiben építhetők be a fenntarthatóságról szóló vállalati kommunikációba? Többek között ezeket a kérdéseket vitatták meg vállalati kommunikációs és marketing vezetők a Portfolio Sustainable World 2023 konferenciájának greenwashing nélküli kommunikációról szóló kerekasztal-beszélgetésén.
Az ország legjobb „zöld” projektjeit díjaztuk a szeptember 4-i Sustainable World konferencián, összesen 6 kategóriában. A Green Awards powered by Green Cloud különböző kategóriáit harmadik alkalommal hirdettük meg a Green Cloud, a Dandelion Group és a Portfolio Csoport közös együttműködésével. A díjátadó eseményen bejelentettük a leginnovatívabb vállalatokat programokat, azaz a Green Awards 2024-es győzteseit.
A Portfolio Sustainable World 2024 konferencián Kiss Csaba, az MVM termelési vezérigazgató-helyettese bejelentette, hogy az év végéig letesznek a kormány asztalára egy javaslatot, amely tartalmazza, hogy műszaki értelemben hol lenne érdemes megépíteni az ország első szivattyús, tározós, energiatárolásra használható vízerőművét. A létesítmény szükségességével Steiner Attila, az Energiaügyi Minisztérium energetikáért és klímapolitikáért felelős államtitkára is egyetértett, és elmondta, hogy 400 megawatt akkumulátoros energiatároló kapacitás fog kiépíteni az ország. A napokban jelentették be, hogy a BMW debreceni gyára mellett egy hatalmas naperőmű is épül, amely az üzem áramigényét fogja ellátni. Hogy pontosan mekkora részét? Jamniczky Zsolt, az E.ON Hungária Csoport vezérigazgató-helyettese erre is felelt a konferencián.
Számtalan jogszabály és rendelkezés keretezi az európai Green Deal megvalósítását, amely között nehéz eligazodni, jónéhány között átfedés, van, de néha ellentmondás is felfedezhető. A Portfolio Sustainable Word 2024 konferencián Papp Bernadett, a Pact Capital AG szenior piaci elemzője világított rá azokra a sarokpontokra, amiket semmiképp nem lehet figyelmen kívül hagyni. Ezek közül egy például a vállalatokra vonatkozó zöldenergia-felhasználás követelménye, amelynek előbb-utóbb minden EU-ban működő vállalatnak meg kell felelnie. Pokol László, a Green Cloud Platform vezérigazgatója előadásában egy olyan szolgáltatásra hívta fel a figyelmet, amely közös platformot biztosít a hazai zöldenergia-termelőknek és a fogyasztóknak egyaránt.
Három fő iparág adja a zöldhitelezés ügyfélbázisának döntő részét: a ipari- kereskedelmi ingatlanszektor, a körforgásos gazdaság és fenntarthatóság üzleti területén működő cégek, illetve az energetikai vállalatok. A kisebb szereplők, a multinacionális vállalatok beszállítói sem tétlenkedhetnek, hiszen évről-évre egyre több fenntarthatósággal kapcsolatos információt kell megosztaniuk az ügyfelekkel, akik egyre több vállalásra ösztönzik őket. Ha nem tesznek megfelelő lépéseket, akkor sokat veszthetnek a versenyképességükből. Az MNB ESG szempontrendszer egységesítési törekvése nagy segítségére van a bankoknak, mert eddig jórészt csak szubjektív szempontok alapján tudták megítélni, hogy egy-egy vállalati hitelcél megfelel-e bizonyos követelményeknek, sem. A Portfolio Sustainable World 2024 konferencián hazai bankvezetők, pénzügyi szakemberek számoltak be arról, hogy hol tart zöldfinanszírozás Magyarországon, milyen kihívások előtt áll a piac, és újdonságok várhatók a közeljövőben.
Miután a jövőben sokkal több megújuló energiára számíthatunk, a villamosenergia-hálózat szűk keresztmetszete komoly problémát jelent majd a zöld átállás folyamatában, illetve az elektromos mobilitás térnyerése terén. E kihívás kezelésében az energiatárolók kiemelt szerepet kaphatnak, amelyek piacán 2030-ig igen jelentős felfutás várható - hangzott el a Portfolio Sustianable World 2024 konferencia zöld közlekedésről szóló szekciójában.
A Portfolio Sustainable World 2024 konferencia egyik délutáni kerekasztal-beszélgetése során a szakértők azt járták körül, hogy az egyes ingatlanpiachoz kötődő szereplők miként tudnak hozzájárulni az épületállomány zöldítéséhez, hogyan látják a kereskedelmi ingatlanok átalakulási folyamatát, a lakóépületek energiahatékonnyá tételét és a jogi vagy éppen finanszírozói környezet ennek megfelelő támogatását, vagy éppen hiányát. Emellett Szemerédi Dóra Diána, a Gránit Pólus csoport ESG és vállalati kapcsolatokért felelős vezetője a Westend kapcsán osztotta meg a tapasztalatait.
Az MVM a hazai energiapiac meghatározó szereplője, a zöld beruházásokkal kapcsolatos jogalkotói- és fogyasztói nyomás is komolyan érezteti a hatását. Elképesztő beruházásokkal lehet csak a kívánt, 2050-re tervezett zéróemissziós működést elérni, ráadásul néha olyan technológiákba kéne eurómilliárdokat fektetni, amelyek még teljesen kiforratlanok. A beruházások finanszírozása kulcskérdés, ugyanakkor az olaj- és földgázipar nem tartozik a bankok kedvencei közé, bár az energiatermelés zöldítése mindenhol az elsőszámú prioritások közé tartozik. A jogalkotók, az ipar, és a finanszírozók azonban - bár az érdekeik nem mindig egyeznek - ahogy egyre több tudás és tapasztalat gyűlik össze a fenntarthatósági ökoszisztémában, annál jobban együtt tudnak működni. A Portfolio Sustainable World 2024 konferencián Fazekas László, az MVM gazdasági vezérigazgató-helyettese adott elő a nagyvállalatok, és a magyar energiaóriás finanszírozási kihívásairól.
Hasznos, gyakorlati, érthető.
Sokkal kevesebb hősziattyú fognak telepíteni Európa-szerte 2030-ig, mint gondolták.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Nem egyszeri eset volt a „teszt”.
Elindulhat jövőre a fellendülés?
Egyik fő feladata a vámpolitika szigorításának kidolgozása lesz.
Megérkeztek a 2025-ös extraprofitadó részletei.
Megérkezett a Préda, a Portfolio kiberbűnügyi podcastjének második epizódja.
Az eszkaláció lépéskényszerbe hozta a honvédelmi minisztériumot.